تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک، کدام بهتر است؟

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک

گیتار کلاسیک و آکوستیک از نظر شکل ظاهری،ساختار فنی، صدای تولید شده و سبک نوازندگی با هم تفاوت دارند. دانستن این تفاوت ها می تواند در انتخاب ساز و سبک مورد نظرتان موثر باشد.

آموزشگاهان
آموزشگاهان

گیتار کلاسیک و آکوستیک از نظر شکل ظاهری،ساختار فنی، صدای تولید شده و سبک نوازندگی با هم تفاوت دارند. دانستن این تفاوت ها می تواند در انتخاب ساز و سبک مورد نظرتان موثر باشد. در این مطلب می خواهیم به بررسی تفاوت های گیتار کلاسیک و آکوستیک از نظر شکل ظاهری، اندازه دسته، تفاوت در سیم ها، تفاوت در صدا، تفاوت سبک های نوازندگی بپردازیم. همچنین در انتهای مقاله یک مقایسه کلی بین قیمت گیتار کلاسیک و آکوستیک و انتخاب گیتار مناسب برای شروع خواهیم پرداخت. اگر قصد یادگیری گیتار را دارید، برای مشاهده لیست بهترین کلاس های آموزش گیتار در کرج می توانید به صفحه کلاس گیتار در کرج مراجعه نمایید.

تفاوت گیتار کلاسیک و آکوستیک از نظر شکل ظاهری

همانطور که گفتیم این دو نوع گیتار از نظر شکل ظاهری و ساختاری با هم تفاوت هایی دارند. اولین تفاوت در اندازه ی آنهاست. گیتار آکوستیک اندازه بزرگتر و کاسه صدای بزرگتری نسبت به گیتار کلاسیک دارد. البته ممکن است در برخی مدل ها اندازه ها یکسان باشد.

تفاوت در اندازه دسته

دسته ی گیتار آکوستیک نسبت به گیتار کلاسیک باریک تر است. در گیتار کلاسیک به دلیل پهن تر بودن دسته، فاصله سیم ها بیشتر است و نوازندگی را آسان تر می کند اما فاصله ی زیاد سیم ها سرعت نوازندگی را کمتر می کند. اما به طور کلی در نوازندگی با گیتار، هر چه دسته گیتار باریک تر باشد نوازندگی آسان تر است.

تفاوت در سیم ها

سیم های گیتار آکوستیک تماما فلزی بوده اما سیم های گیتار کلاسیک ترکیبی از 3 سیم فلزی (سیم های باس) و 3 سیم نایلونی (سیم های تریبل) است. از دیگر تفاوت های ظاهری گیتار کلاسیک و آکوستیک سر دسته یا همان تاج گیتار و گوشی های کوک است.

تفاوت صدای گیتار کلاسیک و آکوستیک

همانطور که گفتیم جنس و ضخامت سیم های گیتار کلاسیک و آکوستیک با هم متفاوت است و این تفاوت در صدای خروجی تاثیر دارد. سیم های نایلونی گیتار کلاسیک صدایی نرم و آرام دارند و نواختن با آن ها آسان تر بوده و انگشتان دست را اذیت نمی کند. سیم های فلزی صدای بلند تر و تیز تری دارند و در نوازندگی های با زمان زیاد ممکن است انگشتان دست نوازنده را اذیت کند.

قیمت گیتار کلاسیک بیشتر است یا آکوستیک؟

به طور کلی معمولا قیمت گیتار های کلاسیک از آکوستیک کمتر است اما ممکن است در بعضی مدل ها استثنائاتی هم وجود داشته باشد. تقاضا برای خرید گیتار کلاسیک از گیتار های آکوستیک و الکتریک بسیار بیشتر است و اکثر افرادی که می خواهند یادگیری گیتار را شروع کنند گیتار کلاسیک می خرند. قیمت گیتار های کلاسیک ایرانی در بازار از حدود 1 میلیون تومان و گیتار هایی مانند یاماها از حدود 4 میلیون تومان شروع می شود. البته گیتار های کلاسیک دست ساز ایرانی هم وجود دارد که توسط سازنده های معروف ساخته می شود و قیمت هایی بالاتر از 10 میلیون تومان دارند.

گیتار کلاسیک و آکوستیک برای چه سبک هایی مناسب هستند؟

گیتار های نوع کلاسیک خودشان از نظر ساختاری به دو نوع گیتار کلاسیک و گیتار فلامنکو تقسیم می شوند. این گیتار ها برای سبک های کلاسیک، پاپ و فلامنکو مناسب هستند. گیتار های آکوستیک نیز برای سبک هایی مانند جاز (جز)، پاپ، راک و حتی سبک بلوز مناسب هستند.

برای شروع کدام نوع گیتار را انتخاب کنیم؟

اگر هیچ تجربه ای در یادگیری و نوازندگی گیتار ندارید، بهتر است گیتار کلاسیک را برای شروع انتخاب کنید و بعد از 1 الی 2 سال کار کردن و یادگیری می توانید علاقه و سبک مورد نظر خود را انتخاب کنید. معمولا افراد خاصی هستند که گیتار آکوستیک و سبک های آن را می پسندند و بیشتر افراد صدای گیتار کلاسیک را ترجیح می دهند اما به طور کلی این انتخاب به سلیقه افراد بستگی دارد.ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...