آموزش کوک کردن گیتار با تیونر و گوشی

آموزش کوک کردن گیتار با تیونر و گوشی

آموزش آسان ترین روش کوک کردن گیتار با گوشی موبایل و معرفی بهترین نرم افزار تیونر، آموزش کوک کردن گیتار با تیونر و گوش

آموزشگاهان
آموزشگاهان

معمولا افرادی که تازه یادگیری گیتار را شروع کرده اند، نمی توانند گیتار خود را کوک کنند و استاد آن ها این کار را هر جلسه برایشان انجام می دهد. سیم های گیتار و هر سازی برای نوازندگی باید حتما کوک باشد و در صورتی که کوک نباشد نمی توان صدای زیبا از ساز درآورد. اگر نوازنده مبتدی هستید، سعی کنید به هیچ عنوان با گیتاری که سیم های آن کوک نیست تمرین نکنید. زیرا گوشتان به نت های اشتباه عادت می کند. کوک بودن گیتار یعنی اینکه هر سیم گیتار روی نت مشخصی تنظیم شده باشد. گیتار 6 سیم دارد که هر کدام روی یک نت کوک می شوند. در ادامه به توضیح مر حله به مرحله کوک کردن گیتار می پردازیم. اگر قصد یادگیری گیتار را دارید و ساکن تهران هستید، برای مشاهده بهترین کلاس های گیتار تهران می توانید به صفحه کلاس گیتار در تهران مراجعه نمایید.

چگونه باید گیتار را کوک کنیم؟

کوک کردن گیتار از طریق شل و سفت کردن سیم های گیتار با استفاده از گوشی های کوک موجود بر روی سر دسته گیتار انجام می شود. برای کوک کردن گیتار می توانید هم از دستگاه تیونر و هم از نرم افزار تیونر روی گوشی موبایلتان استفاده کنید. نوازندگان حرفه ای و با تجربه بدون نیاز به تیونر و با استفاده از گوش خود می توانند گیتار را کوک کنند. این توانایی با قوی شدن گوش و عادت کردن گوش به نت ها به دست می آید.

نت های موسیقی شامل هفت نت دو (C)، ر (D)، می (E)، فا(F)، سُل(G)، لا(A) و سی(B) است. هر سیم گیتار باید بر روی یکی از این نت ها تنظیم شود. گیتار 6 سیم دارد و ترتیب شماره گذاری سیم های گیتار از پایین به بالا است پایین ترین سیم (نازک ترین سیم نایلونی) سیم 1 و بالاترین سیم (ضخیم ترین سیم فلزی) سیم 6 نامیده می شود.

سیم 1 باید بر روی نت می (E)، سیم 2 نت سی (B)، سیم 3 نت سل (G)، سیم 4 نت ر (D)، سیم 5 نت لا (A) و سیم 6 نت می (E) تنظیم شود.

آموزش كوک كردن گيتار با گوشی موبایل

برای کوک کردن گیتار با گوشی موبایل باید یک نرم افزار تیونر بر روی گوشی خود نصب کنید. با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توانید این کار را انجام دهید. بعد از نصب نرم افزار کوک کردن را به دو روش می توانید انجام دهید. اول اینکه نت مربوط به سیم مورد نظر را در نرم افزار انتخاب کنید و با به صدا در آوردن سیم مورد نظر نرم افزار به شما هشدار شل بودن یا سفت بودن سیم را می دهد. روش دوم هم به این صورت است که نرم افزار همانند یک دستگاه تیونر به صورت اتوماتیک عمل می کند و با به صدا در آوردن سیم مورد نظر نت را تشخیص می دهد و خودتان باید آن را مطابق با ترتیب نت ها که در بالای این مطلب ذکر شد، تنظیم کنید.

بهترین نرم افزار تیونر گیتار برای موبایل چیست؟

نرم افزار های زیادی برای کوک کردن گیتار و ساز های موسیقی برای موبایل هستند و تفاوت زیادی در عملکرد ندارند و تفاوت آن ها بیشتر در ظاهر برنامه است. نرم افزار Gstrings، نرم افزار Guitar Tuna، نرم افزار Fender Tune، نرم افزار Pro Guitar Tuner، نرم افزار Chromatic Guitar Tuner و نرم افزار Martin Tuner از نرم افزار های خوب در زمینه کوک گیتار هستند.

آسان ترین روش کوک کردن گیتار چیست؟

اگر از ترتیب نت ها سر در نمی آورید و هیچ پیش زمینه ای از شناخت نت ها و کوک کردن گیتار ندارید، بهترین و آسان ترین روش برای کوک کردن گیتار دانلود یک نرم افزار تیونر مخصوص گیتار است. توجه کنید که نرم افزاری که دانلود می کنید فقط مخصوص گیتار باشد. نرم افزار های تیونر مخصوص گیتارهنگامی که یک سیم را به صدا در می آورید نت آن سیم را نشان می دهند و با نشان دادن کلمات Low و High شما را نسبت به شل و سفت کردن گیتار راهنمایی می کنند. اگر یک سیم را به صدا در آوردید و کلمه Low را نمایش داد یعنی اینکه سیم شل است و باید آن را سفت تر کنید. اگر هم کلمه ی High را نشان داد یعنی سیم بیش از اندازه سفت است و باید آن را شل تر کنید. شل و سفت کردن سیم ها را کم کم انجام دهید تا زمانی که تیونر علامت صحیح بودن را نشان بدهد.

آموزش كوک كردن گيتار با تیونر

تیونر یک دستگاه کوچک الکتریکی است و برای کوک کردن باید آن را بعد از روشن کردن در نزدیکی گیتار قرار دهید. بعضی از تیونر ها یک میکروفن دارند که برای کوک کردن می توانید آن را به گیتار متصل کنید. سعی کنید کوک کردن گیتار را در یک محل آرام و ساکت انجام دهید. اگر در محیط پر سر و صدا این کار را انجام دهید ممکن است تیونردر تشخیص نت ها دچار خطا شود. برای کوک کردن گیتار با تیونر به سیم مورد نظر یک ضربه بزنید و منتظر بماند تا تیونر نت را تشخیص دهد. باید ببینید که دستگاه چه نتی را نشان می دهد و طبق آن سیم را با استفاده از گوشی های کوک شل یا سفت کنید. برای مثال فرض کنید سیم 1 را به صدا در آورده اید و تیونر نت دو (حرف C) را نشان داده است. همانطور که در بالا گفتیم سیم 1 گیتار باید بر روی نت می (حرف E) تنظیم شود. نت های موسیقی به ترتیب و پشت سر هم (دو، ر، می، فا، سل، لا، سی) هستند و دوباره به همین ترتیب تکرار می شوند. برای تغییر نت سیم 1 از نت دو به نت می باید سیم گیتار را سفت تر کنیم. با سفت کردن سیم ابتدا به نت ر (D) می رسیم و با سفت تر کردن آن به نت می (E) می رسیم. این کار را باید برای هر کدام از سیم ها جداگانه انجام دهید.

معمولا تیونر ها سه چراغ به رنگ های سبز و قرمز دارند و هنگامی که یک سیم بر روی نت مورد نظر دقیق و صحیح کوک شده باشد، چراغ سبز رننگ که در وسط قرار دارد روشن می شود و هنگامی که سیم سفت تر از حد استاندارد باشد چراغ قرمز رنگ سمت راست روشن می شود و به این معنی است که باید سیم را شل تر کنید و هنگامی که سیم شل باشد چراغ قرمز رنگ سمت چپ روشن می شود و به این معنی است که باید سیم را سفت تر کنید.

ممکن است در دفعات اول زمان زیادی طول بکشد تا بتوانید این کار را انجام دهید اما در دفعات بعدی این کار را در 1 الی 2 دقیقه می توانید انجام دهید.

فرکانس تیونر برای کوک گیتار روی چه عددی باید باشد؟

فرکانس استاندارد برای کوک کردن گیتار باید روی 440 هرتز باشد و در دستگاه های تیونر این عدد به صورت پیش فرض بر روی 440 قرار دارد. در صورتی که بخواهید کوک گیتارتان را بر روی فرکاننس دیگری انجام دهید باید آن را به صورت دستی تغییر دهید. اگر فرکانس را روی 445 هرتز بگذارید صدای سیم های گیتارتان کمی تیز تر (زیر تر و نازک تر) می شود و در نتیجه سیم ها سفت تر و کشیده تر می شوند.

چگونه گیتار را با گوش کوک کنیم؟

کوک کردن گیتار با گوش بر پایه ی یک سیم و بر طبق تجربه انجام می شود. برای کوک کردن گیتار با گوش باید ابتدا سیم یک گیتار (پایین ترین سیم نایلونی) را بر روی نت می و طبق عادت گوش کوک کنیم. البته ممکن است مقداری کم تر و یا بیشتر شود. بعد از کوک کردن سیم یک، ما بقی سیم ها را باید بر پایه سیم یک باشد. برای کوک کردن سیم 2 باید صدای فرت 5 سیم 2 را با صدای سیم 1 آزاد (بدون گرفتن فرت) یکسان کنیم. بعد از کوک کردن سیم 2، باید فرت 4 سیم 3 را با صدای سیم 2 آزاد (بدون گرفتن فرت) یکسان کنیم. برای کوک کردن سیم 4 هم باید صدای فرت 5 سیم 4 را با صدای سیم 3 آزاد (بدون گرفتن فرت) یکسان کنیم. برای کوک کردن سیم 5 هم باید صدای فرت 5 سیم 5 را با صدای سیم 4 آزاد (بدون گرفتن فرت) یکسان کنیم. برای کوک کردن سیم 6 هم باید صدای فرت 5 سیم 6 را با صدای سیم 5 آزاد (بدون گرفتن فرت) یکسان کنیم.


  • آسان ترین روش کوک کردن گیتار چیست؟

    آسان ترین روش کوک کردن گیتار، کوک کردن با نرم افزار تیونر مخصوص گیتار است.

  • فرکانس تیونر برای کوک کردن گیتار روی چه عددی باید باشد؟

    فرکانس استاندارد برای کوک کردن گیتار باید روی 440 هرتز باشد و در دستگاه های تیونر این عدد به صورت پیش فرض بر روی 440 قرار دارد.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...