تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال برای مهاجرت

تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال برای مهاجرت

آزمون آیلتس دو دو نوع آکادمیک و جنرال برگزار می شود و هر کدام از این مدارک برای مقاصد خاصی از جمله مهاجرت تحصیلی، کاری و ... کاربرد دارند. در این مطلب به بررسی کاربرد های این مدارک و تفاوت در آزمون آن ها می پردازیم.

آموزشگاهان
آموزشگاهان

افرادی که می خواهند مدرک آیلتس بگیرند، با دو نوع مدرک آیلتس رو به رو می شوند. آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال! این دو نوع مدرک آیلتس شباهت ها و تفاوت هایی با هم دارند و هر کدام کاربرد های خاص خود را دارند. در این مطلب می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم. اگر قصد ثبت نام در کلاس های آمادگی در آزمون آیلتس را دارید، برای مشاهده لیست بهترین مراکز برگزاری کلاس های آیلتس در تمام مناطق تهران می توانید به صفحه کلاس آیلتس در تهران مراجعه نمایید.

آزمون آکادمیک آیلتس برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و بالاتر از آن را در دانشگاه‌های معتبر انگلیسی زبان دارند، مدرک آکادمیک آیلتس برای آن ها مناسب است. برای ادامه تحیل در دانشگاه مورد نظر، وارد سایت دانشگاه مورد نظر شوید و نمره مورد نیاز آیلتس آکادمیک برای اپلای را ببینید. ناگفته نماند که مدرک آکادمیک آیلتس فقط برای ادامه تحصیل در دانشگاه کاربرد ندارد و در برخی از امور شغلی نیز مورد نیاز است. یکی از کاربرد های آیلتس آکادمیک در امور شغلی، مشاغل گروه علوم پزشکی است که در بضعی از کشور ها برای کار کردن در مشاغل علوم پزشکی باید مدرک آیلتس آکادمیک داشته باشید. برای شرکت کردن در آزمون آکادمیک آیلتس و گرفتن مدرک آکادمیک آیلتس باید در هنگام ثبت نام اینترنتی آزمون آیلتس نوع آزمون مورد نظر خود را "آکادمیک" انتخاب نمایید.

آزمون جنرال آیلتس برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که هدف آن ها از گرفتن مدرک آیلتس مهاجرت یا سفر به کشور های انگلیسی زبان (مهاجرت غیر تحصیلی) است، بهتر است در آزمون جنرال آیلتس یا همان آیلتس عمومی شرکت کنند. بعضی از شرکت ها برای جذب نیرو، سطح دانش زبان او را توسط این مدرک می سنجند و بعضی دیگر هم داشتن حداقل یک نمره مشخص آیلتس جنرال را می خواهند. برای شرکت در آزمون جنرال آیلتس و گرفتن مدرک جنرال آیلتس باید در هنگام ثبت نام اینترنتی نوع آزمون مورد نظر را "جنرال" انتخاب نمایید.

آیا آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس از نظر موارد آزمونی با هم تفاوت دارند؟

هر دو آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس از نظر فرمت آزمون یکسان هستند و موارد آزمونی نیز یکی است اما از نظر محتوای آزمونی در بخش نوشتاری یا همان رایتینگ (Writing) و خواندن یا همان اسپیکینگ (Reading ) با یکدیگر متفاوت هستند.

تفاوت محتوایی آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس

داوطلبانی که در آزمون آکادمیک آیلتس شرکت می کنند، هدف آنها از گرفتن این مدرک ادامه تحصیل در دانشگاه است. پس باید توانایی درک متون آکادمیک، درسی و علمی را داشته باشند. بنابراین متن های بخش Reading در آزمون آیلتس آکادمیک از کتاب های آکادمیک و مجلات علمی داده می شود تا مهارت داوطلب در خصوص درک متون و مطالب آکادمیک و دانشگاهی سنجیده شود. به همین دلیل در بخش Reading آزمون آیلتس آکادمیک سطح لغات بالاتر است و نیاز به دانش واژگان بیشتری دارید.

همچنین در بخش نوشتاری (Writing) آزمون آکادمیک، موضوعاتی که در هر دو تسک 1 و 2 داده می شود نیز مرتبط با موضوعات آکادمیک و علمی بوده تا سطح نوشتاری داوطلب در حوزه نوشتاری آکادمیک سنجیده شود.

در آزمون جنرال آیلتس محتوای بخش Reading بیشتر مرتبط با موضوعات عمومی مانند تبلیغات، راهنمایی، مسائل روزمره و… است تا درک مطلب داوطلب از این مطالب مشخص شود. در بخش نوشتاری (Writing) آزمون جنرال، تسک 1 شامل نوشتن یک نامه و در تسک دوم هم یک موضوع نوشتاری عمومی است.

تفاوت نمره دهی آزمون جنرال و آکادمیک آیلتس

یکی دیگر از بخش هایی که آزمون جنرال و آکادمیک با هم تفاوت دارند، بخش نمره دهی است.در قسمت خواندن (Reading) سیستم امتیاز دهی این دو آزمون با هم متفاوت است. نمره Reading (خواندن) 25 درصد از نمره کل آزمون شما را تشکیل می دهد، پس این تفاوت می تواند تاثیر زیادی بر روی نمره نهایی آزمون شما داشته باشد. برای مثال اگر شما در آزمون آیلتس از 40 سوال به 30 سوال پاسخ صحیح داده باشید:

 1. 30 امتیاز از 40 در آزمون جنرال آیلتس یعنی نمره 5
 2. 30 امتیاز از 40 در آزمون آکادمیک آیلتس یعنی 6

آزمون آیلتس آکادمیک آسان تر است یا جنرال؟

اینکه کدام نوع آزمون آیلتس را انتخاب کنید بستگی به هدف شما از گرفتن مدرک آیلتس دارد و با توجه به هدف خود الزام به شرکت کردن در نوع مشخصی از آزمون آیلتس را دارید. برای مثال اگر هدفتان مهاجرت برای ادامه تحصیل در دانشگاه است، شما باید در آزمون آکادمیک آیلتس شرکت کنید. به طور کلی آزمون جنرال آیلتس آسان تر از آزمون آکادمیک آیلتس است. آزمون جنرال آیلتس به دلیل نوشتن یک نامه کوتاه ساده تر از خلاصه کردن یک نمودار یا جدول است. دلیل دوم آسان تر بودن آزمون جنرال این است که گرفتن 30 از 40 امتیاز در بخش Reading در آزمون جنرال معادل گرفتن 23 از 40 امتیاز در آزمون آکادمیک آیلتس است.


 • کدام آزمون آیلتس برای مهاجرت تحصیلی مناسب است؟

  آیلتس آکادمیک برای مهاجرت تحصیلی مناسب است.

 • آیلتس جنرال برای چه افرادی مناسب است؟

  آیلتس جنرال برای افرادی که هدف آن ها مهاجرت یا سفر به کشور های انگلیسی زبان (مهاجرت غیر تحصیلی) است، مناسب است.

 • آزمون آیلتس آکادمیک آسان تر است یا جنرال؟

  به طور کلی آزمون جنرال آیلتس آسان تر از آزمون آکادمیک آیلتس است.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...