لیست بهترین دوره های آموزش تعمیرات یخچال و فریز در تهران


دوره تعمیرات یخچال

لیست بهترین دوره های آموزش تعمیرات یخچال و فریز صنعتی، ساید و معمولی در تهران با مدرک فنی و حرفه ای - مناسب بازار کار

آموزشگاه فنی سازان

آموزشگاه فنی حرفه ای فنی سازان در میدان انقلاب تهران فعالیت خود را از سال 1392 آغاز کرد. این آموزشگاه دارای مجوز رسمی از سازمان فنی حرفه ای بوده و با گذراندن دوره های آموزشی در این مجموعه می توانید مدرک رسمی فنی و حرفه ای دریافت کنید.

 • waze

تهران، میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، بین خیابان جمالزاده شمالی و خیابان والعصر (بعد از قنادی سعید)، بن بست یاراحمدی، بن بست لاله، پلاک 2، طبقه اول

آموزشگاه فن آموزان

آموزشگاه فنی حرفه ای فن آموزان واقع در خیابان جمهوری تهران یکی از آموزشگاه های معتبر در زمینه برگزاری کلاس ها و دوره های آموزش تعمیرات لوازم خانگی از جمله دوره تعمیر پکیج، دوره تعمیر ماشین لباسشویی، دوره تعمیر یخچال، دوره تعمیر ماشین ظرفشویی و ... است. آموزشگاه فن آموزان از سال 1393 فعالیت خود را در زمینه برگزاری این دوره ها ویژه ورود به بازار کار شروع کرد.

 • waze

تهران، خیابان جمهوری، بعد از تقاطع ولیعصر، بعد از فروشگاه رفاه، ساختمان تجاری و اداری 24، طبقه 6

دوره تعمیرات یخچال و فریز یکی از بخش‌های دوره تعمیرات لوازم خانگی است و جزو رشته های پردرآمد در حوزه تعمیرات لوازم خانگی محصوب می شود که با گذراندن آن و یک دوره کار آموزی می توانید با یک سرمایه کم شروع به کار کنید. شهریه دوره های آموزش تعمیر یخچال در آموزشگاه های مختلف تفاوت دارد و در سال 1401 چیزی بین 2 میلیون تا 3 میلیون تومان است. مدت زمان برگزاری دوره نیز در حدود 15 الی 20 ساعت است. در این دوره ها شرکت کنندگان در دوره با تمامی قطعات یخچال و فریزر و نحوه کارکرد آن ها، روش های عیب یابی، تعمیر و تعویض قطعات یخچال و فریز آشنا می شوند.

در این دوره با انواع برند های قدیمی و جدید یخچال و فریز آشنا می شوید و نحوه باز کردن و بسته کردن تمام قطعات یخچال و فریزر را یاد می گیرید. در این دوره ها با قسمت های مختلف برد الکترونیک یخچال و فریزر ساید بای ساید آشنا می شوید و نحوه کار با قسمت های الکترونیکی، سیم کشی و سنسورهای یخچال و فریرز را آموزش می بینید.

در دوره های تعمیرات یخچال و فریز چه چیز هایی آموزش داده می شود؟

به طور کلی در این دوره ها نحوه عیب یابی و رفع خطاهای یخچال و فریزر را توسط اساتید آموزش می بینید. این آموزش ها شامل انواع یخچال ها، فریز ها و  انواع یخچال های ساید بای ساید است. با شرکت در این دوره ها توانایی بر طرف کردن ایراداتی مانند صدای زیاد یخچال و فریزر، کم شدن سرمای یخچال و فریزر، یخ بستن بیش از حد، خرابی یخساز و آبریز یخچال، کار نکردن فن یخچال، تعویض لامپ و سنسور های یخچال و برق داشتن بدنه یخچال را پیدا می کنید.

یکی دیگر از ایراد های شایع در یخچال و فریزر خالی شدن گاز آن هاست که در این دوره ها نحوه پیدا کردن نشتی گاز، شارژ گاز انواع یخچال و فریزر و شستشوی سیکل گاز و میزان گاز مورد نیاز هر دستگاه را آموزش می بینید. علاوه بر تعمیرات یخچال و فریز با نحوه راه اندازی و نصب صحیح و سرویس سالیانه آن ها نیز آشنا می شوید.

بازار کار تعمیرات یخچال

مشاغل تعمیراتی همیشه جزو مشاغل پردرآمد بوده و خواهند بود. در سال های اخیر به دلیل افزایش قیمت لوازم خانگی، بازار تعمیرات آن ها رونق گرفته است. با شرکت در این دوره و یادگیری تعمیرات یخچال و فریز می توانید به عنوان یک تعمیر کار در نمایندگی یکی از برند های معروف مشغول به کار شوید و یا برای خودتان کسب و کار راه بندازید. شروع این کار نیاز به سرمایه زیادی ندارد و به راحتی می توانید وارد این شغل شوید.

درآمد ماهانه تعمیر کار یخچال چقدر است؟

مشاغل فنی معمولا درآمد خوبی دارند و برای شروع به سرمایه زیادی هم نیاز ندارند. درآمد ماهانه یک تعمیر کار یخچال چیزی بین 7 تا 15 میلیون تومان است و این عدد می تواند کم تر یا بیشتر هم باشد. اگر علاوه بر دوره تعمیرات قسمت های مکانیکی یخچال دوره های تعمیرات برد الکترونیکی یخچال را هم بگذرانید به جرات می توان گفت درآمدتان دو الی سه برابر خواهد شد چون برد الکترونیکی دستگاه هایی مثل پکیج و یخچال در بعضی از مدل ها در بازار موجود نیست و شخص مجبور به تعمیر آن است و راه دیگری ندارد. تعمیرات برد یخچال به دلیل تخصصی بودن و کم بودن تعمیر کار در آن حوزه بازار کار خوبی دارد.

یکی از خوبی های مشاغل فنی و تعمیراتی این است که شما در کنار کار تعمیرات می توانید از فروش قطعات هم درآمد داشته باشید. شروع کردن هر کاری به قول معروف یک مدت خاک خوری دارد و این اغراق است که بگوییم از همان اولی که وارد این شغل شویم به درآمد خیلی زیاد برسیم. معمولا در شغل های فنی باید حداقل یک سال کار کنید تا بتوانید در آن حوزه شناخته شوید و مشتری جذب کنید. پس اگر درابتدای کار به درآمد مد نظرتان نرسیدید نا امید و مایوس نشوید.

بعد از پایان دوره تعمیرات یخچال چه مدرکی می گیریم؟

همانطور که می دانید برای دوره های آموزشی دو نوع مدرک وجود دارد. یکی مدرکی است که بعد از اتمام دوره از طرف خود آموزشگاه به تمام داوطلبان داده می شود و مبنی بر گذراندن دوره توسط داوطلب است. دومین مدرک، مدرک رسمی سازمان فنی و حرفه ای است که از اعتبار بالایی هم برخوردار است و قابلیت ترجمه کردن و استفاده در خارج از کشور را دارد. برای این که مدرک فنی حرفه ای دوره تعمیرات یخچال را بگیرید باید در آموزشگاه های زیر نظر سازمان فنی حرف های این دوره را بگذرانید و بعد از اتمام دوره از طرف آموزشگاه به فنی و حرف های برای شرکت در امتحان کتبی و عملی تعمیرات یخچال معرفی می شوید و در صورتی که در آزمون قبول شوید مدرک رسمی فنی و حرفه ای تعمیرات یخچال را دریافت خواهید کرد.

ابزار مورد نیاز برای تعمیرات یخچال

برای مشاغل فنی و تعمیراتی یک سری ابزار و وسایل نیاز است که برخی از آن ها مشترک و برخی از آن ها تخصصی هستند. ابزار مورد نیاز برای تعمیرات یخچال شامل مولتی متر، پمپ وکیوم، گیج منیفولد، لوله بر، کفی بر، اکسپندر لوله، ترازوی دیجیتالی، ابزار های جوشکاری، کپسول گاز و ... است. قیمت ابزار جوشکاری مورد نیاز برای تعمیر یخچال در سال 1401 حدودا 10 میلیون تومان است.

مولتی متر

مولتی متر یکی از ابزار های مهم در تعمیرات یخچال است که نمونه های مختلفی در بازار دارد و برای تعمیرات یخچال و فریز بهتر است از مولتی متر کلمپ استفاده کنید چون موقع شارژ گاز یخچال باید از آمپر کمپرسور مطلع باشید.

پمپ وکیوم

پمپ وکیوم در تعمیرات یخچال برای ایجاد خلا و بیرون کشیدن اکسیژن و رطوبت سیکل است و حتما باید داشته باشید.

گیج منیفولد

کاربرد گیج منیفولد نیز برای شارژ گاز یخچال است. گیج آبی رنگ برای وکیوم و گیج قرمز رنگ برای تست فشار است. در بازار گیج های تکی رنگ آبی یا قرمز هم وجود دارد و از نمونه های تکی هم می توانید استفاده کنید.

ترازوی دیجیتالی

از ترازوی دیجیتالی برای شارژ گاز های وزنی مانند گاز R600 استفاده می شود و ابزاری کاربردی است.

ابزار جوشکاری یخچال

یکی از مسائل مهم در تعمیرات یخچال بحث جوشکاری است. برای جوشکاری یخچال به ابزار و وسایلی مانند لوله بر، کفی بر، ، اکسپندر لوله و .... نیاز دارید. از لوله بر برای برش لوله استفاده می شود. از ابزار کفی بر برای بریدن و کوتاه کردن لوله ی مویین استفاده می شود. ، اکسپندر لوله برای مواقعی است که به فرض می خواهید دو تا لوله سایز 6 را به هم جوش بدهید و برای این کار باید سر یکی از لوله ها بزرگتر باشد. از ، اکسپندر برای این کار استفاده می شود. ، اکسپندر پله بندی شده و با توجه به سایز بندی لوله می توانید آن را تنظیم کنید.

سایر ابزار هایی که برای جوشکاری و تعمیرات یخچال استفاده می شود شامل سر پیک، کپسول گاز و اکسیژن، فلش بک، شلنگ با کیفیت، مانومتر سر کپسول اکسیژن و ... است. سر پیک سایز های مختلفی دارد و در تعمیرات یخچال معمولا از سر پیک سایز 3 استفاده می شود. سر پیک دو عدد شیر دارد که به کپسول های گاز و اکسیژن متصل می شود. یکی دیگر از ابزار هایی که باید تهیه کنید فلش بک است که حتما برای ایمنی باید آن را تهیه کنید. زیرا گاز اکسیژن با هرگونه چربی واکنش نشان می دهد و باعث ایجاد خطر و انفجار می شود.

 

 • میانگین درآمد ماهانه تعمیر کار یخچال چقدر است؟

  میانگین درآمد ماهانه تعمیر کار یخچال چیزی بین 7 تا 15 میلیون تومان است و این عدد می تواند کم تر یا بیشتر هم باشد.

 • برای ورود به شغل تعمیرات یخچال چه ابزار هایی مورد نیاز است؟

  مولتی متر، پمپ وکیوم، گیج منیفولد، ترازوی دیجیتالی، ابزار جوشکاری یخچال از ابزار های اصلی تعمیرات یخچال هستند.

 • کلاس های آموزش تعمیرات یخچال چند نفره برگزار می شود؟

  این کلاس ها معمولا به صورت نیمه خصوصی و 8 تا 15 نفره برگزار می شوند.


ارسال نظر

Loading...
 • یاشار خسروی
  توی این دوره ها تعمیر یخچال فریزر خونگی رو یاد میدن فقط؟
  • مدیر سایت

   توی دوره های آموزش تعمیرات یخچال فریز، عیب یابی و تعمیرات انواع یخچال فریز های خانگی و صنعتی آموزش داده میشه و بعد از گذراندن این دوره میتونید وارد بازار کار بشید.