اعتراض به نمره آیلتس، شانس افزایش نمره و نکات مهم

نحوه اعتراض به نمره آیلتس، بررسی شانس افزایش نمره

گاهی اوقات ممکن است نتیجه آزمون آیلتس با چیزی که فکر میکردیم تفاوت زیادی دارد و تصمیم به اعتراض می گیریم. برای ثبت اعتراض نمره آزمون آیلتس باید یک سری نکات را در نظر بگیریم تا بتوانیم بهترین نتیجه را از اعتراض داشته باشیم.

آموزشگاهان
آموزشگاهان

آزمون آیلتس و تافل جزو آزمون های پرتقاضا در حوزه زبان هستند و از اعتبار بالایی در دنیا برخوردارند. قبولی در این آزمون ها مقداری سخت بوده و ممکن است داوطلبان تا چند دفعه هم در این آزمون ها مردود شوند. اگر شما هم جزو افرادی هستید که در آستانه گرفتن این مدارک هستید و یا در آزمون آیلتس شرکت کرده اید و نمره قبولی کسب نکرده اید، خواندن این مطلب می تواند برایتان مفید باشد. با ثبت اعتراض به نمره آیلتس، نمره داوطلب ممکن است افزایش پیدا کند و یا ثابت بماند ولی امکان کاهش نمره به هیچ عنوان وجود ندارد. در نتیجه داوطلبان این موضوع را حتما در نظر داشته باشند. در این مطلب می خواهیم نحوه اعتراض به نمره آیلتس، مهلت اعتراض آزمون آیلتس و نکات مهم در اعتراض به نمره آیلتس را توضیح دهیم. اگر هم به دنبال ثبت نام در بهترین کلاس های آیلتس تهران هستید می توانید برای مشاهده لیستت کلاس های آیلتس در تهران به صفحه کلاس آیلتس در تهران مراجعه نمایید.

همه داوطلبان حق اعتراض به نمره آیلتس را دارند و اگر به هر دلیلی از نمره آیلتس خود رضایت ندارید، دو راه حل پیش رو دارید.

 1. اعتراض به نمره و درخواست بررسی مجدد نتایج آزمون (پر کردن فرم (EoR))
 2. شرکت مجدد در آزمون با پرداخت دوباره هزینه آزمون

در اعتراض به نمره آیلتس احتمال اینکه اعتراض بزنید و به صورت شانسی نمره تان اضافه شود اصلا وجود ندارد. پس اگر مطئن هستید که در تصحیح آزمون تان اشتباهی رخ داده است حتما اعتراض بزنید.

نحوه ثبت اعتراض به آزمون آیلتس چگونه است؟

برای اعتراض به نمره آیلتس نیاز به پر کردن فرم اعتراض یا همان فرم (EoR) و پرداخت هزینه است. (EoR) فرم اعتراض به نمره آیلتس است و مخفف عبارت Enquiry on Results است که معنی فارسی آن بررسی نتایج می باشد. این فرم را می توانید با جست و جو در اینترنت دانلود نمایید.

بعد از پر کردن فرم اعتراض و پرداخت هزینه آزمون، داوطلب باید  کارنامه آیلتس خود یا همان trf را به همراه این مدارک به مرکز آزمون خود تحویل دهد. در این مدت تا زمانی که نتیجه اعتراض مشخص نشود، هیچ کارنامه و نمره دیگری برای داوطلب صادر نمی شود. اگر کارنامه آیلتس خود را از مرکز آزمون تحویل نگرفته باشید می توانید به صورت غیر حضوری فرم EoR و فیش واریزی را برای مرکز آزمون خود ارسال کنید. در هنگام پر کردن فرم “EoR” می توانید به هر چهار مهارت و یا یک مهارت خود اعتراض بزنید. زمان اعلام نتیجه اعتراض به نمره آزمون آیلتس در حدود 3 هفته است.

هزینه اعتراض به آزمون آیلتس چقدر است؟

هزینه اعتراض به آزمون آیلتس در کشور های مختلف متفاوت است و معمولا هزینه آن بین یک سوم تا یک دوم هزینه آزمون آیلتس است. هزینه اعتراض به نمره آزمون آیلتس در سال 1401 در حدود 3 میلیون و 500 هزار تومان است. در صورتی که اعتراض شما به جا باشد و نمره آزمون شما تغییر کند، هزینه اعتراض به شما عودت داده می شود اما در صورتی که نمره شما تغییر نکند، هزینه پرداخت شده بابت اعتراض سوخت می شود. ضمنا هزینه پرداختی برای اعتراض به یک یا چهار مهارت تفاوتی نمی کند و یکسان است.

مهلت ثبت اعتراض برای نمره آزمون آیلتس چند روز است؟

مهلت ثبت اعتراض برای نمره آزمون آیلتس 42 روز (6 هفته) بعد از آزمون کتبی است و در صورتی که بیشتر از 42 روز گذشته باشد باید با مرکز آزمونهماهنگ شود تا در صورت امکان به اعتراض داوطلب رسیدگی شود.

چه زمانی به نمره آیلتس خود اعتراض کنیم؟

 • اگر به افزایش نمره،  در حد نیم نمره احتیاج دارید و می دانید که احتمال تغییر نمره تان زیاد است اعتراض بزنید اما در صورتی که به بیشتر از نیم نمره احتیاج دارید، اعتراض زدن به نمره آیلتس چندان منطقی نیست.
 • زمانی که افزایش نیم نمره در یکی از مهارت ها می تواند نمره کل یا اصطلاحا اورال را تغییر دهد اعتراض بزنید.
 • زمانی که نمره آزمون آیلتس شما نیم الی یک نمره با نمره پنج آزمون اخیر شما اختلاف داشته باشد.

اگر تجربه ای در اعتراض به نمره آیلتس و هر تجربه دیگری از شرکت در آزمون آیلتس دارید، در نظرات ثبت کنید تا دیگران هم از آن استفاده کنند.


 • هزینه اعتراض به آزمون آیلتس چقدر است؟

  هزینه اعتراض به آزمون آیلتس بین یک سوم تا یک دوم هزینه آزمون آیلتس است.

 • مهلت ثبت اعتراض برای نمره آزمون آیلتس چند روز است؟

  مهلت ثبت اعتراض برای نمره آزمون آیلتس 42 روز (6 هفته) بعد از آزمون کتبی است.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...