بهترین دانشگاه های ترکیه معرفی کامل آن ها

بهترین دانشگاه های ترکیه

لیست بهترین و معتبرترین دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه برای ادامه تحصیل به همراه معرفی کامل آن ها، شرایط پذیرش، تحصیل و شهریه

آموزشگاهان
آموزشگاهان

مهاجرت و تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور در چند سال اخیر به شدت رشد کرده و بسیاری از افراد از طریق ادامه تحصیل و پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور مهاجرت می کنند. ترکیه نیز یکی از کشور هایی است که اخیرا مورد استقبال واقع شده و دانشگاه های معتبری دارد. ورود به دانشگاه های ترکیه معمولا از طریق قبولی در آزمون یوس است. اگر قصد شرکت در کلاس های یوس را دارید، برای مشاهده بهترین مراکز برگزاری کلاس های آمادگی آزمون یوس می توانید به صفحه کلاس یوس در تهران مراجعه نمایید.

از مزایای تحصیل در دانشگاه های ترکیه می توان به کیفیت بالای سیستم آموزشی ترکیه، معتبر بودن مدارک دانشگاه های ترکیه، عدم نیاز به ویزای تحصیلی، امکان تحصیل به دو زبان ترکی استانبولی و انگلیسی، هزینه مناسب تحصیل و زندگی در ترکیه و ... اشاره کرد. اگربرای مهاجرت خود به ترکیه و ادامه تحصیل نیاز به یادگیری زبان ترکی استانبولی دارید، برای مشاهده بهترین مراکز آموزش زبان ترکی استانبولی می توانید به صفحه آموزشگاه زبان ترکی استانبولی در تهران مراجعه نمایید.

اگر قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارد با ما همرا باشد تا در ادامه با بهترین دانشگاه های ترکیه آشنا شوید. در این مطلب می خواهیم به معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه، پزشکی، دندانپزشکی، روانشناسی، طراحی لباس، بازیگری، معماری، هنر، مدیریت و رشته کامپیوتر بپردازیم.

در ترکیه 190 دانشگاه با اعتبار بین المللی وجود دارد که باعث جذب افراد زیادی از سراسر دنیا از جمله ایران شده است. از دانشگاه های پایتخت ترکیه (آنکارا) می توان به دانشگاه بیلکنت، دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه فنی خاور میانه اشاره کرد. از دیگر شهر های خوب ترکیه برای تحصیل شهر استانبول است که دانشگاه های نظیر دانشگاه سابانجی، دانشگاه کوچ، دانشگاه استانبول، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه بغازیچی اشاره کرد.

همانطور که گفتیم حدود 190 دانشگاه در ترکیه وجود دارد که از این 190 دانشگاه 17 دانشگاه جزو 1000 مرکز آموزشی برتر در جهان هستند. اگر بخواهیم بهترین دانشگاه های ترکیه را از نظر تایید وزارت علوم ترکیه معرفی کنیم، دانشگاه بغازیچی و دانشگاه بیلکنت جزو دانشگاه های ممتاز ترکیه هستند. دانشگاه های استانبول، سابانجی، حاجت تپه، غازی، کوچ، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه فنی خاورمیانه  نیز جزو دانشگاه های خوب و مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.

دانشگاه های رده متوسط ترکیه نیز شامل دانشگاه های چوکوروا، آنکارا، آنادولو، دوکوز ایلول ازمیر، اژه، مرمره و دانشگاه فنی ییلدیز می شوند و مدارک آن ها مورد تایید وزارت علوم ایران است.

دانشگاه کوچ ترکیه

دانشگاه کوچ در سال 1993 در شهر استانبول ترکیه تاسیس شد و اکنون بهترین و اولین دانشگاه ترکیه است. این دانشگاه خصوصی است و اساتید بین المللی و داخلی با سطح علمی و مدارک بالا را جذب می کند و پذیرش دانشجو در این دانشگاه بدون کنکور است و به خاطر همین ویژگی خاص معروف است. رتبه دانشگاه کوچ ترکیه در سال 2020 و بر اساس رتبه بندی QS رتبه ی 451 را در جهان کسب کرد. رشته های تحصیلی در دانشگاه کوچ به ترتیب رتبه عبارتند از باستان شناسی، مطالعات تجاری و مدیریت، اقتصاد، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی و فناوری، علوم اجتماعی و مدیریت، علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات، ریاضیات، داروسازی، فیزیک و نجوم.

دانشگاه سابانجی ترکیه

دانشگاه سابانجی (Sabancı Üniversitesi) در سال 1994 و در 40 کیلومتری استانبول تاسیس شد. این دانشگاه از نوع خصوصی است و مدرک آن مورد تایید وزارت علوم است. زبان آموزش در دانشگاه سابانجی انگلیسی است و دارای 3 دانشکده هنر و علوم اجتماعی، علوم طبیعی و مهندسی و دانشکده مدیریت می باشد. رتبه دانشگاه سابانجی در بین دانشگاه های ترکیه 17 است و هزینه تحصیل در این دانشگاه از سایر دانشگاه های ترکیه مناسب تر است. رشته های تحصیلی در دانشگاه سابانجی ترکیه عبارتند از مهندسی و علوم کامپیوتر، مهندسی برق، مهندسی صنایع، مهندسی نانو و مواد شناسی، مهندسی الکترومکانیکی، مهندسی زیست شناسی، زیست مولکولی و ژنتیک، مطالعات فرهنگی، اقتصاد، مطالعات بین المللی، علوم سیاسی، روانشناسی، طراحی ارتباطات بصری و هنرهای بصری و رشته مدیریت.

دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت (Bilkent University) اولین دانشگاه خصوصی ترکیه است و در سال 1984 در شهر آنکارا تاسیس شد. این دانشگاه هر ساله جزو دانشگاه های برتر ترکیه شناخته می شود. زبان تحصیل در دانشگاه بیلکنت انگلیسی و ترکی استانبولی است.

دانشگاه استانبول ترکیه

دانشگاه استانبول ترکیه دولتی است و در شهر استانبول واقع شده است. زبان تحصیل در دانشگاه استانبول ترکیه انگلیسی و ترکی استانبولی است. نحوه پذیرش دانشگاه استانبول بر اساس آزمون یوس، SAT و شرط معدل است. دانشگاه استانبول دارای 22 دانشکده و انواع رشته های تحصیلی است. این دانشگاه در سال 2019 بر اساس رتبه بندی QS توانست در بین 1000 دانشگاه برتر جهان قرار بگیرد و در همان سال دهمین دانشگاه برتر ترکیه شد. مدرک دانشگاه استانبول مورد تایید وزارت علوم ایران است.

دانشگاه مارمارا استانبول

دانشگاه مارمارا یا مرمره (Marmama University) یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در سال 1883 در شهر استانبول تاسیس شد. رتبه دانشگاه مارمارا در بین دانشگاه های ترکیه 11 و رتبه جهانی آن نیز 997 است. زبان تحصیل در دانشگاه مارمارا انگلیسی و ترکی استانبولی است. نحوه پذیرش در دانشگاه مارمارا بر اساس آزمون یوس و شرط معدل است. این دانشگاه دومین دانشگاه بزرگ ترکیه است. این دانشگاه 21 دانشکده دارد و 136 رشته کاردانی و کارشناسی در آن قابل تحصیل است.

مدارک صادره از این دانشگاه در ایران معتبر است اما به عنوان یک دانشگاه رده متوسط شناخته می شود. دانشگاه مارمارا در سال 2018 توانست رتبه جهانی 912 را کسب کند.

دانشگاه بغازیچی ترکیه

دانشگاه بغازیچی (Boğaziçi University) یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه است که در سال 1863 و در شهر استانبول تاسیس شد. زبان تحصیل در دانشگاه بغازیچی ترکی استانبولی و انگلیسی است.  نحوه پذیرش در دانشگاه بغازیچی ترکیه بر اساس آزمون Sat است. مدارک صادره از این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم ایران است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است و از لحاظ رتبه بندی دارای رتبه 2 در بین دانشگاه های ترکیه است.


  • ترکیه چند دانشگاه دارد؟

    ترکیه در حدود 190 دانشگاه دارد و از این تعداد 17 دانشگاه جزو 1000 موسسه آموزشی برتر در جهان هستند.

  • تدریس در دانشگاه های ترکیه بر اساس چه زبانی انجام می شود؟

    زبان تدریس در بعضی از دانشگاه های ترکیه ترکی استانبولی، بعضی هم انگلیسی و بعضی از دانشگاه ها هر دو زبان است.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...