تفاوت دقیق مدرک تافل و آیلتس از نظر اعتبار و هزینه و نحوه برگزاری آزمون و نمره دهی

تفاوت مدرک تافل و آیلتس

تافل و آیلتس پر طرفدار ترین و معروف ترین مدارک زبان در ایران هستند. البته این مدارک در بیشتر کشور های جهان معتبر هستند. در این مطلب از آموزشگاهان می خواهیم به تفاوت مدرک و آزمون تافل و آیلتس و بررسی سختی آزمون تافل و آیلتس، میزان اعتبار آن ها، هزینه آزمون آیلتس و تافل و اینکه کدام مدرک برای مهاجرت مناسب تر است بپردازیم.

آموزشگاهان
آموزشگاهان

تفاوت مدرک تافل و آیلتس

تافل و آیلتس پر طرفدار ترین و معروف ترین مدارک زبان در ایران هستند. البته این مدارک در بیشتر کشور های جهان معتبر هستند. در این مطلب از آموزشگاهان می خواهیم به تفاوت مدرک و آزمون تافل و آیلتس و بررسی سختی آزمون تافل و آیلتس، میزان اعتبار آن ها، هزینه آزمون آیلتس و تافل و اینکه کدام مدرک برای مهاجرت مناسب تر است بپردازیم. البته مدارک زبان دیگری هم داریم که می توانید در صفحه انواع مدارک زبان انگلیسی در مورد آن ها مطالعه کنید.

آزمون آیلتس توسط دانشگاه کمبریج و آزمون تافل توسط ETS برگزار می ‌شود. اگر برای تحصیل در کالج و دانشگاه، تدریس و مطالعه می خواهید مدرک زبان بگیرید، می توانید در آزمون آیلتس آکادمیک یا آزمون تافل شرکت کنید. اگر برای اهداف دیگر مانند مهاجرت قصد گرفتن مدرک زبان دارید، باید در آزمون آیلتس جنرال شرکت کنید.

تفاوت لهجه در تافل و آیلتس

واژگان و اصطلاحات استفاده شده در آزمون آیلتس بیشتر انگلیسی بریتانیایی یا انگلیسی استرالیایی و اصطلاحات آمریکایی است. پس اگر زمینه قبلی در انگلیسی بریتانیایی دارید، آزمون آیلتس و اگر با اصطلاحات آمریکایی آشنایی بیشتری دارید آزمون تافل را انتخاب کنید.

نحوه برگزاری آزمون تافل و آیلتس

فرمت آزمون تافل و آیلتس به صورت کاغذی و کامپیوتری بوده و قسمت نوشتاری (رایتینگ) آزمون تافل تایپ کردنی است و باید سرعت تایپ نسبتا خوبی داشته باشید و اگر سرعت تایپ کردنتان پایین است پیشنهاد آموزشگاهان به شما آزمون آیلتس است. زیرا آزمون آیلتس به صورت کتبی برگزار می شود.

از نظر زمان برگزاری آزمون، آزمون تافل مقداری طولانی تر بوده و حدود 4 ساعت است. در حالی که آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه طول می کشد. در آزمون تافل بیشتر سوالات به صورت چند گزینه ای است اما در آزمون آیلتس سوالات انواع مختلفی مانند چند گزینه‌ ای، جای خالی، تطبیقی و ... دارند. این مورد بستگی به خودتان دارد که با کدام تیپ از سوالات راحت تر هستید.

بخش اسپیکینگ در آزمون آیلتس به صورت شفاهی و هر داوطلب با یک ممتحن بوده و در آزمون تافل به صورت کامپیوتری و صحبت کردن داوطلبان در یک میکروفن است.

در آزمون آیلتس وقت استراحت میان آزمون وجود ندارد اما در آزمون تافل ۱۰ دقیقه استراحت بین بخش Listening  و Speaking وجود دارد.

در بخش لیسنینگ آزمون تافل، باید در هنگام پخش فایل صوتی، یادداشت برداری کنید و بعد از اتمام پخش فایل، به سوالات مربوطه پاسخ دهید.

هزینه آزمون تافل و آیلتس

هزینه آزمون تافل مقداری گران‌تر از آزمون آیلتس است. هزینه آزمون تافل 225  دلار کانادا و هزینه آزمون آیلتس 6 میلیون و 150 هزار تومان است.

اعتبار مدرک تافل و آیلتس

از نظر زمانی اعتبار مدارک آیلتس و تافل 2 سال است و از نظر معتبر بودن به طور کلی دانشگاه های بیشتری مدرک آیلتس را قبول دارند. اگر ساکن تهران هستید و به دنبال آموزشگاه زبان برای اخذ مدرک تافل می گردید، می توانید در صفحه کلاس تافل در تهران بهترین کلاس ها را مشاهده کنید.

نمره مدرک تافل و آیلتس

نمره نهایی آزمون آیلتس از 1 تا 9 است و اگر در یکی از بخش ها نمره پایینی گرفته باشید، نمره کلی شما را کم می کند. در آزمون تافل هر سوال یک نمره دارد و نمره نهایی از ۱۲۰ نمره است. بخش های مختلف این آزمون نمره های متفاوتی از صفر تا 30 دارند.

اعلام نتایج آزمون های تافل و آیلتس

نتیجه آزمون های تافل و آیلتس معمولا بعد از 10 روز اعلام می شود و بعد از ۱۳ روز (بسته به مرکز آزمون) نتیجه آزمون برای شما ایمیل یا پیامک می‌ شود. در صورت تمایل می توانید کارنامه را به طور حضوری یا با ارسال پستی دریافت کنید. نمره آزمون 9 در آیلتس برابر نمره 120 تافل است.

کاربرد مدرک تافل و آیلتس

آزمون آیلتس برای اهداف آموزشی، مهاجرتی و شغلی انجام می شود و در بیش از 10 هزار مرکز در سراسر جهان معتبر است. تا قبل از سال 2016 میلادی آزمون آیلتس به صورت کاغذی برگزار می شد اما بعد از آن فرم اینترنتی یا کامپیوتری آن نیز در برخی کشورها انجام می ‌شود.

اگر ساکن تهران هستید و به دنبال آموزشگاه زبان برای اخذ مدرک آیلتس می گردید، می توانید در صفحه کلاس آیلتس در تهران بهترین کلاس ها را مشاهده کنید.


  • تفاوت های عمده مدرک تافل و آیلتس در چیست؟

    تفاوت های اصلی مدرک تافل و آیلتس در لهجه، زمان برگزاری آزمون، هزینه آزمون و معتبر بودن آن هاست.

  • نمره نهایی آیلتس و تافل از چند محاسبه می شود؟

    نمره نهایی در آزمون آیلتس از 1 تا 9 و در آزمون تافل از 120 است.

  • اعتبار مدرک آیلتس بیشتر است یا تافل ؟

    به طور کلی دانشگاه های بیشتری مدرک آیلتس را نسبت به تافل قبول دارند.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...