انواع مدارک زبان انگلیسی - کاربردها + نحوه آزمون + منابع

انواع مدارک زبان انگلیسی

یادگیری زبان های خارجی و داشتن مدرک زبان یکی از مهارت های مهمی است که بسیاری از افراد در سال های اخیر به دنبال آن بوده اند. معمولا افرادی که قصد مهاجرت و یا حصیل در خارج از کشور را دارند به دنبال اخذ مدارک زبان های خارجی هستند. در این مطلب از آموزشگاهان می خواهیم مدرک آیلتس، مدرک تافل، مدرک TESOL، مدرک معتبر PTE و مدرک FCE را از نظر آزمون، اعتبار و ... مورد بررسی قرار دهیم.

آموزشگاهان
آموزشگاهان

انواع مدارک زبان انگلیسی

یادگیری زبان های خارجی و داشتن مدرک زبان یکی از مهارت های مهمی است که بسیاری از افراد در سال های اخیر به دنبال آن بوده اند. معمولا افرادی که قصد مهاجرت و یا حصیل در خارج از کشور را دارند به دنبال اخذ مدارک زبان های خارجی هستند. در این مطلب از آموزشگاهان می خواهیم مدرک آیلتس، مدرک تافل، مدرک TESOL، مدرک معتبر PTE و مدرک FCE را از نظر آزمون، اعتبار و ... مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر به دنبال کسب اطلاعات در مورد انواع مدارک زبان انگلیسی و تفاوت و کاربرد های آن ها هستید، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

مدرک آیلتس

محبوب ‌ترین مدرک زبان انگلیسی در ایران، مدرک آیلتس است. آیلتس در بیشتر کشور ها پذیرفته شده است. مدرک آیلتس برای افرادی که قصد ادامه تحصیل یا فعالیت حرفه‌ای در یک محیط انگلیسی ‌زبان را دارند، مناسب است. آزمون آیلتس در برگیرنده مهارت‌های چهارگانه زبان شامل شنیدن، خواندن، گفتن و نوشتن به زبان انگلیسی می باشد. نمره مدرک آیلتس از صفر تا نه (0 تا 9) بوده و شرط پذیرش شدن در بیشتر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی معمولاً داشتن نمره آیلتس ۶ تا ۷ است. اعتبار مدرک آیلتس از نظر زمانی، تا 2 سال بعد از برگزاری تاریخ آزمون است. پس اگر قصد گرفتن مدرک زبان آیلتس را دارید، می توانید بهترین کلاس های آیلتس در تهران را در صفحه ی کلاس آیلتس در تهران ببینید.

مدرک تافل

مدرک تافل نیز همانند مدرک آیلتس از مدارک معتبر و شناخته شده در جهان است که در ایران هم طرفداران زیادی دارد. تافل قدیمی ترین آزمون و مدرک زبان انگلیسی است. مدرک تافل تقریبا در همه ی کشور ها به رسمیت شناخته می شود و در حدود 9 هزار دانشگاه مدرک تافل را معتبر می شمارند. آزمون تافل توسط سازمان خصوصی خدمات آزمون‌های آموزشی (ETS) برگزار می گردد. مدرک تافل را می‌توان برای کار، ادامه تحصیل یا حتی مهاجرت آن را به سازمان‌های مربوطه ارائه داد. نمره آزمون تافل از 0 تا 120 است. آزمون تافل شامل چهار مهارت اسپیکینگ (صحبت کردن)، لیسنینگ (شنیدن)، رایتینگ (نوشتن) و ریدینگ (خواندن) است و همه ی این آیتم ها در یک روز برگزار می شود. برای اخد مدرک تافل، افرادی که در سطح متوسطی از زبان انگلیسی هستند، نیاز به گذراندن دوره ها و کلاس های مربوطه در حدود 1 تا 2 سال دارند.

برای گرفتن مدرک تافل لیست بهترین کلاس های تافل در تهران را در صفحه ی کلاس تافل در تهران ببینید.

مدرک TESOL

مدرک بین‌المللی تیسول یک مدرک معتبر و قابل استناد برای اساتید زبان انگلیسی در سطح جهان است. دوره های تیسول برای افرادی است که می خواهند برای تدریس زبان انگلیسی آماده شوند. در واقع این دوره برای پرورش معلم های زبان انگلیسی است. لیست بهترین آموزشگاه های زبان در تهران را می توانید در صفحه‌ی آموزشگاه زبان در تهران مشاهده کنید.

مدرک PTE

مدرک PTE از مدارک مهم برای مهاجرت به کشور استرالیا و مورد تائید دولت استرالیا است. آزمون PTE هر هفته برگزار می شود و نتیجه آن ظرف 5 روز کاری اعلام می شود. در صورت عدم قبولی در آزمون PTE، امکان شرکت مجدد در آزمون به فاصله زمانی کم وجود دارد. آزمون PTE توسط شرکت پیرسون برگزار می ‌شود. شرکت پیرسون تقریبا در50 کشور مرکز رسمی برگزاری آزمون دارد. آزمون PTE در ایران برگزار نمی شود و افرادی که قصد گرفتن این مدرک را دارند باید به کشور های همسایه سفر کنند. آزمون PTE از آزمون آیلتس و تافل آسان تر است.

آزمون PTE از نظر اعتبار همانند آزمون آیلتس و تافل است و در بیشتر دانشگاه ها برای ادامه تحصیل و مهاجرت معتبر است اما با این حال قبل از اقدام برای این آزمون باید از دانشگاه مورد نظر استعلام بگیرید. یکی از راه های استعلام این است که وارد وب سایت رسمی PTE شوید و در صفحه WHO ACCEPTS IT لیست دانشگاه‌هایی که مدرک PTE را قبول دارند مشاهده کنید اما با این حال باز هم از دانشگاه مورد نظرتان این موضوع را استعلام کنید.

مدرک تولیمو

آزمون تولیمو (the test of language by the Iranian measurement) توسط سازمان سنجش ایران به منظور تعیین سطح دانش زبان انگلیسی متقاضیانی که عمدتا دانشجویان در مقاطع دکتری می باشند و برای کسب امتیاز در مصاحبه دکتری نیاز به ارائه یک مدرک زبان معتبر انگلیسی دارند اجرا می شود. هرچه نمره کسب شده از آزمون بیشتر باشد شانس قبولی در مصاحبه دکتری بیشتر است.

برای شرکت در این آزمون محدودیت سنی وجود ندارد و کافیست متقاضی دارای حداقل مدرک دیپلم باشد همچنین این آزمون معمولا هر ماه از سمت سازمان سنجش برگزار می شود و متقاضیان می توانند در چندین آزمون و در تاریخ های نزدیک به هم شرکت کند.

آزمون تولیمو هم به صورت اینترنتی (در محل مشخص شده سازمان سنجش) و هم به صورت کاغذی برگزار می شود که البته قابل توجه است کیفیت آزمون به صورت اینترنتی بهتر است زیرا که در قسمت writing شما می توانید مطالب خود را به صورت تایپ نوشته و همچنین در قسمت listening  صدا ازطریق هدفون به گوش شما می رسد  و از این نظر کیفیت صدا بهتر می باشد در صورتی که درآزمون کتبی صدا از طریق بلندگو پخش می شود.

اگر می خواهید در مورد ساختار آزمون تولیمو، نحوه ثبت نام در آزمون تولیمو، نحوه محاسبه نمره آزمون، مدت اعتبار و منابع آزمون تولیمو اطلاعات بیشتری سکب کنید می توانید به صفحه آزمون تولیمو مراجعه نمایید.

آزمون MSRT یا MCHE

آزمون MSRT یکی از آزمون های داخلی زبان است و فقط در داخل ایران این مدرک اعتبار دارد (در خارج از ایران اعتبار ندارد). این آزمون برای ورود به رشته های دکتری تخصصی وزارت بهداشت و یا دانشجویان دکتری وزارت علوم استفاده شده و توسط وزارت علوم برگزار می شود. نحوه برگزاری آزمون MSRT به صورت کاغذی است و معمولا 10 نوبت در هر سال برگزار می شود. مدت اعتبار مدرک MSRT از زمان صدور، در داخل كشور به مدت ۲ سال بوده و برای پذیرش در دانشگاه‌های خارج از کشور و مهاجرت فاقد اعتبار است. آزمون MSRT دارای 100 سوال تستی و بدون نمره منفی است و دارای سه بخش خواندن (Reading)، شنیداری (Listening) و استراکچر (structure) است. تعداد سوالات طرح شده در قسمت Listening و structure هر کدام 30 عدد و قسمت reading 40 عدد است. مهم ترین نکته برای کسب نمره قبولی در آزمون MSRT افزایش دامنه لغات زبان عمومی است چون سوالاتی که در آزمون msrt طرح می شود مربوط به موضوعاتی مانند علوم زمین، فضا، زیست شناسی و ... می باشد. اگر به اطلاعات بیشتری نظیر نحوه ثبت نام، نمره مورد نیاز برای قبولی، زمان پاسخ گویی به سوالات و .. در مورد آزمون MSRT نیاز دارید، می توانید به صفحه آزمون MSRT مراجعه نمایید.

مدرک FCE

آزمون FCE برای افرادی است که در انگلیسی سطح متوسطی دارند. کشور های زیادی مدرک FCE را قبول دارند. این آزمون نیز همانند آزمون PTE در ایران برگزار نمی شود.


  • مهم ترین مدارک زبان انگلیسی کدامند؟

    مدرک آیلتس، تافل، TESOL، PTE و FCE از جمله مهم ترین و کاربردی ترین مدارک زبان انگلیسی هستند.

  • کاربرد مدرک TESOL چیست؟

    مدرک بین‌المللی تیسول یک مدرک معتبر و قابل استناد برای اساتید زبان انگلیسی در سطح جهان است.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...