ثبت نام در آزمون تولیمو (tolimo) و منابع شرکت در آزمون

آزمون TOLIMO چیست؟

نحوه ثبت نام در آزمون تولیمو و بررسی ساختار آزمون و نحوه محاسبه نمره آزمون، مدت اعتبار مدرک Tolimo و منابع آزمون تولیمو برای شرکت در آزمون

آموزشگاهان
آموزشگاهان

آزمون تولیمو (the test of language by the Iranian measurement) توسط سازمان سنجش ایران به منظور تعیین سطح دانش زبان انگلیسی متقاضیانی که عمدتا دانشجویان در مقاطع دکتری می باشند و برای کسب امتیاز در مصاحبه دکتری نیاز به ارائه یک مدرک زبان معتبر انگلیسی دارند اجرا می شود. هرچه نمره کسب شده از آزمون بیشتر باشد شانس قبولی در مصاحبه دکتری بیشتر است. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی ساختار آزمون تولیمو، نحوه ثبت نام در آزمون تولیمو، نحوه محاسبه نمره آزمون، مدت اعتبار و منابع آزمون تولیمو بپردازیم. برای مشاهده بهترین آموزشگاه های زبان انگلیسی در تهران می توانید به صفحه آموزشگاه زبان در تهران مراجعه نمایید.

برای شرکت در این آزمون محدودیت سنی وجود ندارد و کافیست متقاضی دارای حداقل مدرک دیپلم باشد همچنین این آزمون معمولا هر ماه از سمت سازمان سنجش برگزار می شود و متقاضیان می توانند در چندین آزمون و در تاریخ های نزدیک به هم شرکت کند.

آزمون تولیمو هم به صورت اینترنتی (در محل مشخص شده سازمان سنجش) و هم به صورت کاغذی برگزار می شود که البته قابل توجه است کیفیت آزمون به صورت اینترنتی بهتر است زیرا که در قسمت writing شما می توانید مطالب خود را به صورت تایپ نوشته و همچنین در قسمت listening  صدا ازطریق هدفون به گوش شما می رسد  و از این نظر کیفیت صدا بهتر می باشد در صورتی که درآزمون کتبی صدا از طریق بلندگو پخش می شود.

در این مقاله قصد داریم یک سری مطالب در رابطه با آزمون TOLIMOتوضیح دهیم:

  • ساختار آزمون TOLIMO  چگونه است؟
  • نمره آزمون TOLIMO چگونه محاسبه می شود؟
  • نحوه ثبت نام و هزینه در آزمونTOLIMO چگونه است؟
  • مدت اعتبار مدرک TOLIMO چقدر هست؟
  • منابع آزمون TOLIMO چه هستند؟

آزمون تولیمو شامل چه بخش هایی است؟

آزمون TOLIMO شامل دو دفترچه حاوی سوالات تستی و تشریحی می باشد که بخش سوالات تستی 140 سوال دارد و شامل 3 بخش : ساختار و نوشتار زبانی( structure and written expression) که 40 سوال دارد و مدت پاسخگویی 30 دقیقه می باشد، درک مطلب (reading comprehension) شامل 50 سوال و مدت پاسخگویی 55 دقیقه می باشد و درک مطلب شفاهی یا شنیداری (listening comprehension) 50 سوال  را شامل می شود و 35 دقیقه زمان پاسخگویی دارد البته توجه داشته باشید که فقط صدا یک بار پخش می شود.

در بخش تشریحی فقط یک سوال وجود دارد که تنها 30 دقیقه فرصت پاسخگویی وجود دارد که این بخش توانایی شما در نوشتن متن و مقاله را ارزیابی می کند.

نمره آزمون TOLIMO  چگونه محاسبه می شود؟

محدوده نمره آزمون TOLIMO از 310 تا 677 می باشد که برای محاسبه آن پس از حساب کردن نمره حاصل شده در هر بخش، ده برابر میانگین نمره ها به عنوان نمره کل در نظر گرفته می شود. نمره بالاتر از 600 نتیجه آزمون عالی محسوب می شود و اگر نمره ای بین 520 تا 599 اخد شود یعنی خوب و اگر نمره بین 480 تا 519 اخذ شود نتیجه آزمون متوسط می باشد و نمره کم تر از 479 هم ضعیف است و همچنین آزمون تولیمو نمره منفی ندارد و بخش آزمون تشریحی نمره دریافتی در محدوده 1 تا 6 می باشد.

نحوه ثبت نام و هزینه در آزمون TOLIMO

ثبت نام در آزمون تولیمو از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود و هزینه ثبت نام در سایت سنجش قابل مشاهده است. همچنین زمان ثبت نام از طریق سایت این سازمان اطلاع رسانی می گردد که معمولا مهلت ثبت نام از یک ماه قبل از زمان برگزاری آزمون آغاز می شود.

آزمون-تولیمو-سنجش

زمان اعلام نتایج آزمون TOLIMO

نتایج آزمون TOLIMO  معمولا 1 الی 2 هفته بعد از برگزاری آزمون اعلام می شود و در سایت سازمان سنجش قابل مشاهده می باشد و اعلام نتایج به صورت فردی نبوده و یکجا اعلام می گردد. همچنین یک نسخه از کارنامه از طریق پست به نشانی متقاضیان ارسال می گردد.

اعتبار مدرک TOLIMO

اعتبار مدرک تولیمو پس از شرکت در آزمون و دریافت کارنامه قبولی، به مدت دو سال می باشد و پس از دو سال باید متقاضی مجدد امتحان دهد و همچنین این آزمون اعتبار بین المللی ندارد با اینحال با توجه به هزینه بالای آزمون هایی نظیر تافل و آیلتس این آزمون به عنوان مدرک معتبر در داخل کشور استفاده می شود. آزمون TOLIMO تنها مورد قبول برای دانشگاه ها و موسسات داخل کشور است.

منابع آزمون TOLIMO چیست؟

منابع متفاوت و متعددی برای آماده شدن در این آزمون وجود دارد که از در دسترس ترین و اصلی ترین آن ها می توان به منابع زیر اشاره کرد.

کتاب 504 واژه

کتاب 504 واژه

یک کتاب مرجع و مهم برای هر نوع آزمون تعیین سطح می باشد و برای موفقیت در این آزمون باید تسلط بالایی رو این کتاب داشته باشید و در پیشرفت دایره لغات شما تاثیر زیادی خواهد داشت.

کتاب واژگان ضروری تافل

کتاب دیگری که شما را میتواند در آزمون یاری کند کتاب واژگان ضروری تافل می باشد که میتواند برای آزمون تولیمو می تواند مثمر ثمر باشد.

کتاب واژگان ضروری تافل

کتاب 1100 واژه بارونز

کتاب واژه بارونز شامل 1100 لغت می باشد که در سطح پیشرفته و به صورت خودآموز طراحی شده است که برای زبان آموزان با دانش و سطح بالاتر جهت بالا بردن دایره لغات استفاده می گردد. همچنین یکی از منابع مهم برای آزمون تافل نیز می باشد.

کتاب 1100 واژه بارونز

کتاب 5000 کلمه آکادمیک

معمولا پس از استفاده از منابع و کتبی که ذکر شد از این کتاب جهت دوره تمام لغاتی که خوانده شده استفاده می شود. این کتاب برای شرکت کنندگان در آزمون تافل، آیلتس، تولیمو و آزمون MSRT مناسب می باشد.ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...