روش محاسبه نمره منفی در آزمون های دارای نمره منفی

روش محاسبه نمره منفی

فرمول و روش محاسبه دقیق نمره منفی در آزمون های دارای نمره منفی و بررسی تاثیر هر پاسخ غلط بر نمره کل آزمون

آموزشگاهان
آموزشگاهان

معمولا در آزمون هایی مثل کنکور، آزمون های علمی، آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی و ... نمره منفی وجود دارد. اگر نمی دانید نمره منفی یعنی چه باید بگوییم که نمره منفی به این معنی است که هر پاسخ اشتباه و غلط مقداری از پاسخ های صحیح داوطلب را از بین می برد و باعث کاهش نمره نهایی داوطلب می شود. در این مطلب می خواهیم روش محاسبه نمره منفی و نکات مهم در مورد آزمون های دارای نمره منفی را بیان کنیم. اگه کنکوری هستید و دنبال بهترین آموزشگاه های کنکور می گردید، می تونید با مراجعه به صفحه کلاس کنکور در تهران لیست بهترین کلاس ها و آموزشگاه های کنکور تهران رو مشاهده کنید.

در بیشتر آزمون های دارای نمره منفی هر 3 پاسخ غلط یک پاسخ صحیح را از بین می برد. به طور مثال فرض کنید یک آزمون 30 تا سوال دارد و شما همه ی سوالات را پاسخ می دهید. از این 30 تا پاسخی که داده اید، 15 پاسخ را صحیح و 15 پاسخ را غلط می زنید. آن 15 پاسخ غلطی که علامت زده اید 5 تا از پاسخ های صحیح شما را از بین می برند (هر 3 پاسخ غلط 1 پاسخ صحیح را از بین می برد). در این آزمون در واقع شما 10 پاسخ صحیح برایتان باقی می ماند و انگار به یک سوم سوالات پاسخ صحیح داده اید و درصد نمره تان 33.3 درصد می شود.

البته در هم هی مواقع محاسبه نمره منفی به این آسانی نیست و ممکن است تعداد سوالات، تعداد پاسخ های صحیح، تعداد سوالات بی پاسخ و تعاد پاسخ های غلط متفاوت باشد. برای محاسبه دقیق و آسان نمره منفی می توانید از طریق فرمول محاسبه درصد تست با نمره منفی این کار را انجام دهید.

فرمول محاسبه درصد تست با نمره منفی

همانطور که گفتیم برای محاسبه آسان نمره نهایی آزمون های دارای نمره منفی باید از فرمول محاسبه نمره منفی استفاده کنید. این فرمول برای تمامی آزمون ها یکسان است و تفاوتی نمی کند.

برای محاسبه درصد نمره آزمون به سه عدد تعداد کل سوالات، تعداد پاسخ های صحیح و تعداد پاسخ های غلط نیاز داریم و با جایگذاری این سه عدد در فرمول محاسبه نمره منفی به راحتی می توانید نمره نهایی خود را محاسبه کنید.

فرمول محاسبه نمره منفی

محاسبه درصد با نمره منفی آنلاین

اگر نمی توانید از طریق جایگذاری اعداد در این فرمول درصد نمره خود را محاسبه کنید، با یک جستجوی ساده عباراتی مانند " محاسبه درصد با نمره منفی آنلاین " و " محاسبه درصد تست آنلاین" و " درصد گیری با ضریب انلاین" در گوگل می توانید با وارد کردن تعداد سوالات، تعداد پاسخ های غلط و تعداد پاسخ های غلط، نمره آزمون خود را با احتساب نمره منفی به آسانی محاسبه کنید.

نکات مهم در آزمون های دارای نمره منفی

اگر می خواهید در آزمونی شرکت کنید که نمره منفی دارد و آمادگی لازم را برای شرکت در آزمون ندارید، حتما این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ سوالی را شانسی پاسخ ندهید و فقط و فقط سوالاتی را که اطمینان بالایی از صحیح بودن آن ها دارید پاسخ بدهید. پاسخ دادن به سوالات با درصد شک بالا باعث بالا رفتن تعداد پاسخ های غلط شما در آزمون های دارای نمره منفی شده و نمره کل شما را کم می کند.

شاید همیشه این سوال در ذهنتان بوده که چرا کنکور نمره منفی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دلیل لحاظ کردن نمره منفی برای آزمون هایی مثل کنکور، برای رعایت عدالت و جلوگیری از قبولی افرادی است که شانسی به سوالات پاسخ می دهند.

 


  • چگونه درصد نمره کل را برای آزمون های دارای نمره منفی محاسبه کنیم؟

    برای محاسبه درصد نمره کل را برای آزمون های دارای نمره منفی نیاز به تعداد کل سوالات، تعداد پاسخ های صحیح و تعداد پاسخ های غلط دارید تا از طریق فرمول محاسبه کنید.

  • نکته مهم در پاسخ دادن به سوالات آزمون های دارای نمره منفی چیست؟

    در این آزمون ها هیچ سوالی را شانسی پاسخ ندهید و فقط و فقط سوالاتی را که اطمینان بالایی از صحیح بودن آن ها دارید پاسخ بدهید.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...