مدت زمان ماندگاری کراتین مو و بررسی عوامل موثر در دوام کراتینه

ماندگاری کراتین مو و راه های افزایش آن– مدت زمان و عوامل موثر در دوام کراتینه

یکی از سوالاتی که احتمالا قبل از کراتینه کردن مو برایتان پیش می آید، این است که مدت زمان ماندگاری کراتین مو چقدر است. در این مطلب از آموزشگاهان می خواهیم به مدت زمان و عوامل موثر در ماندگاری و دوام کراتینه مو بپردازیم.

آموزشگاهان
آموزشگاهان

یکی از سوالاتی که احتمالا قبل از کراتینه کردن مو برایتان پیش می آید، این است که مدت زمان ماندگاری کراتین مو چقدر است. در این مطلب از آموزشگاهان می خواهیم به مدت زمان و عوامل موثر در ماندگاری و دوام کراتینه مو بپردازیم. پس اگر قصد گذراندن دوره آموزش کراتینه مو و یا انجام کراتینه بر روی موهایتان را دارید، تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید.

کراتینه مو در واقع یکی از روش های نیمه دائمی صاف و لخت کردن مو است. ماندگاری اثر کراتین مو به سه عامل کیفیت مواد کراتینه، کیفیت ابزار و مهارت فرد و مراقبت های بعد از کراتین بستگی دارد. معمولا مدت زمان ماندگاری اثر کراتینه مو بین 4 تا 6 ماه است و این به این معنی نیست که بعد از گذشت 6 ماه مو های شما کاملا به حالت اولیه اش برگردد و صافی و نرمی اش به طور کامل از بین برود. البته در صورت رعایت نکردن مراقبت های بعد از کراتینه ممکن است اثر و حالت کراتینه زودتر از موعد نیز از بین برود. بعد از 6 ماه ریشه مو های شما با حالت قبلی خودش در می آید و نیاز به ریشه گیری دارد.

کیفیت مواد مورد استفاده در کراتینه مو

تشخیص کیفیت مواد کراتینه مو کار هر کسی نیست و فقط افراد ماهر و متخصص می توانند آن را تشخیص دهند. برای اطمینان از کیفیت مواد مورد استفاده برای کراتینه می توانید از افراد با تجربه در این زمینه پرس و جو کنید و یا در غیر اینصورت به مراکز معتبر و شناخته شده کراتینه مراجعه نمایید. چون مراکز معتبر هیچ وقت اعتبار خود را به خاطر سود بیشتر و استفاده از مواد کیفیت پایین خراب نمی کنند.

به طور کلی مواد کراتینه مو با دو هدف صافی مو و احیای مو تولید می شوند. برخی از مواد بیشتر خاصیت صاف کنندگی مو و برخی از مواد بیشتر خاصیت احیای مو را دارند. موادی که خاصیت صاف کنندگی بیشتر دارند، با نام کراتین برزیلی شناخته می شود. در اینگونه مواد که خاصیت صاف کنندگی زیادی دارند، مقدار فرمالدهید آزاد شده بسیار زیاد است و ممکن است هنگام استفاده از آن، چشم ها و مجاری تنفسی شما دچار سوزش شوند. این قضیه برای افراد دارای سابقه حساسیت یا آلرژی بیشتر اتفاق می افتد. برای اطلاع از عوارض کراتینه مو می توانید به صفحه عوارض کراتینه مو مراجعه نمایید.

مواد مورد استفاده در کراتینه مو انواع مختلفی دارد که برای مو های مختلف تولید می شوند. مواد کراتینه برای انواع موهای فر ریز، موهای مجعد، موهای آسیب دیده ،موهای نازک و ... متفاوت است و نباید از یک نوع مواد برای همه ی افراد استفاده کرد.

ابزار مورد استفاده در کراتینه مو

عامل دیگری که در ماندگاری و دوام کراتینه مو تاثیر مستقیم دارد، ابزار مورد استفاده است که شامل اتو مو و سشوار است. پس اگر کراتینه مو های خود را در سالنی انجام دهید که از نظر کیفیت مواد و ابزار مورد استفاده و البته مهارت آرایشگر قابل قبول باشد، ماندگاری و دوام کراتین مو هایتان به مراقبت های بعد از کراتین بستگی پیدا می کند. برای دیدن لیست مراکز آموزش کراتینه مو و سالن های زیبایی معتبر در تهران می توانید به صفحه آموزش کراتینه مو مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از کراتینه مو

اگر می خواهید اثر کراتینه موهایتان ماندگاری بیشتری داشته باشد باید یک سری نکات و مراقبت ها را انجام دهید. در صورت رعایت کردن موارد زیر، ماندگاری مو های کراتینه شده به بیش از 6 ماه می رسد و می تواند تا یک سال هم ماندگار باشد.

 • یکی از مواردی که باید بعد از کراتینه مو حتما رعایت کنید، استفاده از ماسک و شامپوی پروتئینه و ویتامینه اورجینال است که تقریبا همه ی آرایشگر ها و کراتینه کار ها به مشتری های خود این کار را توصیه می کنند. بعد از انجام کراتینه مو باید از ماسک موهای بدون سولفات استفاده کرد.
 • استفاده از روغن های طبیعی برای برطرف کردن مو خوره، ابریشمی شدن بیشتر و برطرف کردن وزی بسیار کم نوک موها بسیار موثر است.
 • هنگام خیس شدن مو ها بعد از حمام یا استخر، مو هایتان را باید با باد ملایمی که داغ نباشد و با برس پهن، خشک کنید. آب استخر به دلیل وجود کلر و آب دریا  به دلیل داشتن نمک برای مو های کراتینه شده به شدت مضر است و در صورت نیاز برای استخر رفتن حتما از کلاه شنا استفاده کنید تا موهایتان با آب استخر تماس نداشته باشد. همچنین می توانید با چرب کردن مو هایتان با استفاده از روغن نارگیل تماس آب استخر با موهایتان را کاهش دهید.
 • بعد از انجام کراتینه مو، به هیچ عنوان دکلره ، دکوپاژ و رنگ بردن مو انجام ندهید.
 • اگر می خواهید مو هایتان را رنگ کنید، حتما از رنگ بدون آمونیاک استفاده کنید و گرنه اثر کراتین موهایتان به شدت از بین می رود.
 • استفاده از سشوار با حرارت بالا، اتو مو و بابلیس بعد از کراتینه کردن مو ممنوع است و در صورت استفاده  به مو ها آسیب می رسد.
 • سعی کنید از مواد حالت دهنده مو مانند تافت، ژل، کتیرا و هر موادی که باعث خشکی مو می شود بعد از کراتینه مو استفاده نکنید.

بعد از کراتینه مو از چه نوع شامپویی استفاده کنیم؟

یکی از موارد مهم بعد از انجام کراتینه، شامپوی مورد استفاده در هنگام استحمام است. اگر می خواهید اثر کراتینه مو هایتان از بین نرود، باید از شامپوی بدون سولفات استفاده کنید. شامپو های بدون سولفات هیچگونه آسیبی به موهای کراتینه شده نمی رساند و هر روز هفته نیز می توان از آن ها استفاده کرد و محدودیتی در استفاده از آن ها وجود ندارد. برای تشخیص شامپو های بدون سولفات می توانید مواد تشکیل دهنده شامپو را بر روی جلد آن مشاهده کنید. نباید سولفات در مواد تشکیل دهنده آن باشد.


 • ماندگاری کراتینه مو به چه عواملی بستگی دارد؟

  کیفیت مواد مورد استفاده، مهارت آرایشگر، ابزار مورد استفاده و مراقبت های بعد از کراتینه از جمله عوامل موثر در ماندگاری اثر کراتینه هستند.

 • چند نوع ماده کراتینه داریم؟

  بعضی از مواد کراتینه با هدف احیا مو و بعضی دیگر با هدف صافی بیشتر مو تولید می شوند.

 • بعد از کراتینه مو از چه نوع شامپویی استفاده کنیم؟

  بعد از کراتینه مو از شامپوی بدون سولفات باید استفاده کرد.

 • زمان ماندگاری کراتین مو معمولا چقدر است؟

  زمان ماندگاری کراتین مو معمولا بین 6 ماه تا یک سال است.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...