راهنمای تاسیس آرایشگاه زنانه – هزینه راه اندازی، مدارک لازم، وسایل مورد نیاز

راهنمای تاسیس آرایشگاه زنانه

سالن های زیبایی و آرایشگاه های زنانه این روز ها به یک منبع درآمد خوب و شغل برای خانم ها تبدیل شده است. خیلی از خانم های علاقمند به این حوزه که به دنبال راه اندازی یک آرایشگاه زنانه یا سالن زیبایی هستند اطلاعات لازم برای تاسیس آرایشگاه زنانه را ندارند و ممکن است در این مسیر با مشکلات و موانعی رو به رو شوند.

آموزشگاهان
آموزشگاهان

سالن های زیبایی و آرایشگاه های زنانه این روز ها به یک منبع درآمد خوب و شغل برای خانم ها تبدیل شده است. خیلی از خانم های علاقمند به این حوزه که به دنبال راه اندازی یک آرایشگاه زنانه یا سالن زیبایی هستند اطلاعات لازم برای تاسیس آرایشگاه زنانه را ندارند و ممکن است در این مسیر با مشکلات و موانعی رو به رو شوند. در این مطلب از آموزشگاهان به بررسی صفر تا صد مراحل راه اندازی، هزینه ها، مدارک لازم و وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک آرایشگاه زنانه می پردازیم.

مدارک لازم برای تاسیس آرایشگاه زنانه

به طور کلی برای راه اندازی و تاسیس آرایشگاه زنانه و سالن زیبایی به سه مدرک نیاز دارید. اولین مدرک، مدرک معتبر آرایشگری زنانه یا همان مدرک فنی و حرفه ای است. دومین مدرک، مجوز تاسیس سالن آرایشگری و سومین مدرک، دریافت کارت بهداشت از وزارت بهداشت است. در ادامه به توضیح مفصل این مراحل و مدارک مورد نیاز برای اخذ این مجوز ها می پردازیم.

اولین مرحله قانونی برای تاسیس آرایشگاه زنانه کسب مجوز است. مجوز تاسیس آرایشگاه زنانه را باید از اتحادیه آرایشگران دریافت کنید و بدون اخذ مجوز نمی توانید اقدام به تاسیس و راه اندازی آرایشگاه کنید. برای دریافت مجوز تاسیس آرایشگاه زنانه از اتحادیه آرایشگران باید مدرک آرایشگری داشته باشید.

دریافت مدرک معتبر آرایشگری زنانه

مدرک آرایشگری همان مدارکی است که با گذراندن دوره های آرایشگری در آموزشگاه های آرایشگری و گذراندن آزمون فنی و حرفه ای دریافت می کنید. مدرک آرایش و پیرایش یکی از مهم ترین و اصلی ترین مدارک آرایشگری است که برای راه اندازی آرایشگاه زنانه به آن نیاز دارید. بعد از گذراندن دوره مذکور، همانطور که در بالا گفته شد باید در آزمون های فنی و حرفه ای که شامل دو مرحله تئوری و عملی می باشد، شرکت کنید. برای مشاهده لیست بهترین آموزشگاه های آرایشگری در تهران می توانید به صفحه آموزشگاه آرایشگری زنانه در تهران مراجعه نمایید.

دریافت مجوز تاسیس آرایشگاه زنانه

صدور مجوز آرایشگاه زنانه دارای چند مرحله می باشد. در مرحله اول باید یک درخواست کتبی برای اخذ جواز یا پروانه کسب به اتحادیه آرایشگران بدهید. بعد از آن کمیسیون بازرسی اتحادیه آرایشگران از محل مورد نظر شما بازدید می کنند و پس از انجام بررسی های لازم پاسخ را به صورت کتبی به شما اعلام می کنند.

مدارک لازم برای دریافت مجوز تاسیس آرایشگاه زنانه

مدارک لازم برای اخذ مجوز تاسیس آرایشگاه شامل مدارک مربوط به ملک و مدارک فردی می شود. مدارکی که مربوط به ملک آرایشگاه می شوند عبارتند از کپی برابر اصل سند مالکیت از تمامی صفحات (مالک یا مستاجر)، کپی برابر اصل پایان کار تجاری یا اداری، اجاره نامه بنگاهی، اجاره نامه به نام متقاضی دارای تاریخ اعتبار و مطابق با پلاک ثبتی و ذکر شغل آرایشگری و طبقه.

مدارک فردی مورد نیاز نیز عبارتند از کپی گواهینامه مهارتی، کپی برابر اصل شناسنامه از تمام صفحات و کپی پشت و روی کارت ملی، رضایت محضری همسر (در صورت مجرد بودن رضایت محضری پدر و در صورت مطلقه بودن، فتوکپی تمام صفحات طلاق نامه یا فتوکپی گواهی فوت پدر یا همسر)، کپی آخرین مدرک تحصیلی، عکس ۴×۳ و کپی فیش تلفن آرایشگاه.

یک سری مدارک و گواهی های دیگر مانند گواهی مرکز بهداشت شهرستان و ارائه کارت معاینه پزشکی فردی، گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر، گواهی عدم سوء پیشینه کیفری، موافقت اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی، گواهی گذراندن دوره آموزش (حداقل ۱۰ ساعت) نیز مورد نیاز است که در نهایت با انجام این فرایند به اختصاص کد شناسه ده رقمی (ملت کارت) و الصاق آن به جواز کسب و اختصاص برچسب شناسه صنفی مطابق با کد ده رقمی ختم می شود.

بعد از انجام تمامی این مراحل پرونده شما توسط رییس اتحادیه بررسی می شود و در صورت تایید رئیس اتحادیه، پروانه کسب شما از سوی اداره اماکن نیروی انتظامی،‌ وزارت دارایی و مرکز بهداشت شهرستان صادر می شود. آدرس اتحادیه آرایشگران زنانه در تهران واقع در خیابان سعید شمالی، خیابان برادران قائدی (هدایت)، روبروی خیابان علائی، کوچه مرادزاده پلاک 11/1 می باشد.

هزینه جواز آرایشگاه زنانه

هزینه اخذ جواز آرایشگاه زنانه متغیر است و هر سال نرخ جدید آن توسط اتحادیه آرایشگران تعیین و اعلام می شود. پس برای اطلاع از مقدار دقیق هزینه جواز کسب آرایشگاه زنانه با شماره تلفن های اتحادیه مربوطه تماس بگیرید.

شرایط ملک مورد نظر برای تاسیس آرایشگاه زنانه

احتمالا برای شما هم سوال پیش آمده که ملک یا ساختمانی که برای تاسیس آرایشگاه زنانه مورد نیاز است چه شرایطی باید داشته باشد. در این قسمت می خواهیم به بررسی دقیق شرایط لازم ملک برای تاسیس آرایشگاه زنانه بپردازیم.

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تاسیس و راه اندازی سالن زیبایی فقط در ساختمان های اداری و تجاری امکان پذیر است و به هیچ عنوان برای تاسیس آرایشگاه زنانه در ساختمان مسکونی مجوز صادر نمی شود. حداقل متراژ مورد نیاز برای راه اندازی آرایشگاه زنانه 12 متر مربع، حداقل متراژ برای آرایشگری و اپیلاسیون ۱۸ متر مربع و حداقل متراژ مورد نیاز برای آرایش دائم ۳۰ متر است. ملک مورد نظر باید از تعمیرگاه‌ها، مراکز تعمیرات خودرو، نمایشگاه خودرو، آرایشگاه مردانه و آموزشگاه های مردانه فاصله داشته و در بازارچه، پاساژ و مجتمع های تجاری غیر مرتبط واقع نشده باشد. داخل ملک نیز از بیرون نباید قابل رویت باشد. نصب شیشه های مشجر (غیر شفاف) یا نصب مات کن بر روی شیشه ها، نصب پرده ثابت، نصب نوشته سیگار کشیدن ممنوع و ورود آقایان ممنوع بر روی پرده نصب شده داخل سالن، نصب نوشته ورود آقایان ممنوع بر روی درب ورودی و داشتن جعبه کمک های اولیه داخل سالن نیز از دیگر شرایط تاسیس سالن آرایشگری است.

ملک مورد نظر از نظر بهداشتی باید قابل قبول باشد و هواکش و تهویه مناسبی نیز داشته باشد. همچنین کپسول آتش نشانی (حداقل 4 کیلویی) باید در محل وجود داشته باشد.

وسایل مورد نیاز برای تاسیس آرایشگاه زنانه

کمد و قفسه، میز، آینه، وسایل اتاق انتظار از قبیل مبلمان، میز و جالباسی، صندلی اصلاح، صندلی میکاپ، صندلی پدیکور، میز ناخن، سشوار، اتو مو، قیچی، انواع برس و شانه، بابلیس، تخت اپیلاسیون، تخت ماساژ، کابین دوش، سرشور از جمله وسایل و تجهیزات اولیه و مورد نیاز برای راه اندازی آرایشگاه زنانه و سالن های زیبایی است. البته با توجه به رشته ی فعالیت تان ممکن است شما به همه ی این وسایل و تجهیزات نیاز نداشته باشید.

سرمایه لازم برای تاسیس آرایشگاه زنانه

برای راه اندازی سالن زیبایی یا یک آرایشگاه زنانه ی کسری هزینه های کلی وجود دارد که سرمایه شما باید مجموع این هزینه ها را پوشش دهد. هزینه اجاره یا خرید مکان، هزینه خرید دکوراسیون و وسایل تزئینی، هزینه تجهیزات مانند  میز و صندلی، دستگاه ها، ابزار ها و مواد اولیه مصرفی مورد نیاز، هزینه مراحل اداری و دریافت مجوز از جمله این هزینه ها هستند. مبلغ دقیقی را نمی توان به عنوان سرمایه لازم برای تاسیس آرایشگاه زنانه تعیین کرد. زیرا همه چیز بستگی به شرایط دارد و متغیر است. به عنوان مثال هزینه اجاره یک واحد تجاری در جنوب تهران با شمال تهران تفاوت چشمگیری دارد. این فقط یک نمونه ی هزینه ها بود. سایر هزینه ها مانند قیمت ابزار ها و دستگاه ها نیز، با توجه به برندشان متغیر است.

در صورت نداشتن سرمایه لازم برای تاسیس آرایشگاه زنانه می توانید با گذراندن دوره هایی مانند دوره آموزش کراتینه مو در تهران و یا دوره های کاشت ناخن و اخذ مدرک معتبر فنی و حرفه ای در سالن های زیبایی به صورت درصدی و یا مستقل مشغول به فعالیت شوید. برای مشاهده لیست آموزشگاه هایی که دوره های آموزش کاشت ناخن در تهران برگزار می کنند، به صفحه دوره آموزش کاشت ناخن در تهران مراجعه نمایید.


  • برای تاسیس آرایشگاه زنانه چه اقدامات باید انجام داد؟

    داشتن مدرک معتبر آرایشگری زنانه، گرفتن مجوز تاسیس، داشتن ملک با شرایط مورد نیاز و تهیه وسایل مورد نیاز مهم ترین موارد مورد نیاز برای تاسیس آرایشگاه زنانه است.

  • با چه مدرکی می توان آرایشگاه زنانه راه اندازی کرد؟

    با داشتن مدرک آرایش و پیرایش می توان آرایشگاه و سالن زنانه تاسیس کرد.

  • برای تاسیس آرایشگاه زنانه چه وسایلی لازم است؟

    کمد و قفسه، میز، آینه، صندلی انتظار، صندلی اصلاح و یکاپ، سشوار، اتو مو، قیچی، انواع برس و شانه، بابلیس و سرشور وسایل و تجهیزات اولیه مورد نیاز برای راه اندازی آرایشگاه زنانه است.


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...